کود اوره برای درخت گردو

20/آبان/1402 وبلاگ
بدون دیدگاه

کود اوره برای درخت گردو، درختان گردو می توانند محصولات زیادی را در مناطق مختلف در هر شرایط آب و هوایی تولید کنند. اگر زمان آبیاری و کوددهی مناسب باشد، باردهی نهال گردو بسیار مفید است.

درختان گردو نه تنها به دلیل میوه بودن اهمیت دارند، بلکه کیفیت چوب این درختان تاثیر زیادی در اقتصاد کشور دارد. با انتخاب بهترین کود برای درخت گردو، زمان کوددهی و مقدار مناسب کود اوره، می توان به بهترین نحو کشت و رشد درختان گردو را انجام داد.

چرا درختان گردو نیاز به کود دهی دارند؟

همانطور که می دانید گردو ارزش غذایی بالایی دارد، همین نکته عاملی برای استفاده از کود های تغذیه ای مناسب و میزان مناسب کود اوره برای درختان گردو می باشد تا میوه این درخت کیفیت بالایی داشته باشد. درختان جوان در سال اول کشت، نیاز به کود دهی بیشتری در مقایسه با درختان بالغ دارند.

ریشه درختان گردو بر اثر کود دهی در سال اول تقویت شده، مواد لازم به ریشه  درخت رسیده و بدین ترتیب درختان،  بهتر مراحل رشد را سپری می کنند و محصولات با کیفیت و بیشتری می دهند؛ شایان ذکر است که باید به بهترین زمان کود دهی درختان گردو، که از اوایل بهار تا پاییز می باشد، توجه ویژه داشت زیرا زمان کود دهی در تولید گردو مهم می باشد.

روش های کود دهی مناسب درختان گردو کدام اند؟

سه نوع روش کود دهی، بسته به میزان مناسب کود اوره و کودهای دیگر، برای درخت گردو وجود دارد:

    برای استفاده از روش اول در زمستان چاله هایی نزدیک به ریشه درخت حفر می کنند و کودهای شیمیایی و آلی را به خاک اضافه می کنند.
    روش دوم بدین صورت است که انواع مختلف کود مورد نیاز درخت گردو را به صورت محلول پاشی، به درختان می رسانند.
    روش سوم به صورت آبیاری تشتی می باشد که کودهای فسفر، پتاسیم و نسبتی تعیین شده از کود نیتروژن را قبل از خارج شدن جوانه ها از درخت، استفاده می کنند.

مزایای کود اوره  برای درخت گردو کدام اند؟

در گذشته برای کود دهی درختان گردو وگیاهان مختلف از آمونیوم نیترات استفاده می شد اما امروزه میزان مناسب کود اوره منبعی برای تامین این مواد است. این کود مقرون به صرفه می باشد باید در مجاورت ریشه و سایه انداز درخت، با حفر چاله و گودال مورد استفاده قرار بگیرد.

کود اوره، منبع نیتروژن مورد نیاز درخت گردو و سایرگیاهان است؛ این عامل باعث باردهی هر چه بیشتر درختان می شود. میزان مناسب کود اوره باعث کاهش آلاینده های محیط زیست و در پی آن آتش سوزی ها  و انفجار های سهوی می گردد. استفاده از این نوع کود به صورت محلول پاشی در فصل رشد یعنی از اوایل بهار تا اواسط تابستان ممکن است. کود اوره در گرده افشانی درختان گردو و خاک های اسیدی اهمیت بسیاری دارد و همچنین قابلیت ترکیب با سایر کود ها را دارا می باشد.

معایب کود اوره برای درخت گردو را بدانید

در صورت رعایت میزان مناسب کود اوره، این کود برای درخت گردو آسیبی ایجاد نمی کند؛ باید توجه داشت که این ماده قابل اشتعال نیست ولی اگر با نیترید مخلوط شود باعث انفجار می شود؛ همچنین، اوره اگر زمان طولانی با پوست در تماس باشد، موجب تورم می شود و غلظت بالای آن در خون، سبب آسیب رساندن به اندام های بدن، از طریق، تحریک چشم و دستگاه تنفس خواهد شد.

باید به این نکته توجه داشت که ترکیب اوره با نیترات آمونیوم به عنوان کود، اثرات مخربی دارد چرا که جذب آب را تسریع می کند. در کل اگر کود اوره مورد استفاده باغبان، برای درختان گردو با رعایت نکات ایمنی باشد، هیچ مشکلی ایجاد نمی شود و بار دهی درختان نیز افزایش می یابد.

اگر باکتری هایی در خاک نهالستان گردو موجود باشند، موجب تجزیه کود اوره می شوند؛ همچنین کود اوره باعث تغییر ph خاک می شود و حتما باید از مواد دیگر برای خنثی کردن این خاصیت استفاده کرد.

زمان کود دهی درخت گردو به چه نکاتی توجه شود؟

    ریشه درختان گردو بسیار حساس هستند، باغبان باید به یاد داشته باشد که هیچ گاه کود به طور مستقیم با ریشه درخت ارتباط نداشته باشد، زیرا ریشه درخت سریع از بین می رود.
    سن درخت ارتباط مستقیمی با میزان کود دهی دارد، به صورتی که با افزایش هرسال، باید به میزان مناسب کود اوره، 10 درصد اضافه شود.
    بعد از کود دهی اوره به درختان گردو، باید آبیاری به صورت سطحی باشد تا کود به تمام قسمت های خاک برسد.
    عملکرد مناسب و مراقبت بعد از کود دهی درختان گردو اهمیت زیادی در باردهی دارد.

روش استفاده از کود اوره برای درخت گردو چگونه است؟

 میزان مناسب کود اوره با توجه به نوع خاک و گیاه تعیین می شود. نحوه مصرف این کود برای پنبه هنگام کشت و برای گردو و گیاهان دیگر، در فصل رشد می باشد.

کود اوره را می توان با آمونیاک فسفات و دی آمونیوم فسفات مخلوط کرد تا  خاک بیشتر تقویت شود ولی باید توجه داشت با سوپر فسفات ها مخلوط نشود چرا که موجب آزاد شدن ملکول های آب شده و اثری منفی بر ذخیره مواد مغذی خاک می گذارد.

کودهای دیگری را که خاک درخت گردو نیاز دارند، مانند کلسیم، منیزیم و پتاس، می توان به کود اوره اضافه کرد تا باغبان یک باره اقدام به کود دهی کند. ولی برخی کود ها مانند نیترات کلسیم، نیترات آمونیاک کلسیم و سنگ آهک، اگر با کود اوره مخلوط  شوند، موجب واکنش فرار، که همان از بین رفتن خاصیت کود ها میشود، خواهند شد.

حتما باید توجه داشت زمان کود دهی، کود اوره به صورت مساوی بین درختان گردو و محصولات پخش شود و پس از آن نهالستان را آبیاری کرده و شخم زده تا کود در لایه های زیرین زمین نفوذ کند. استفاده از این کود برای خاک های اسیدی فوق العاده است و همچنین برای رعایت میزان مناسب کود اوره، نباید بیش از ۲۰ کیلوگرم  نیتروژن در هر هکتار مورد ااستفاده قرار گیرد.

برچسب ها
ارسال دیدگاه


جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد سایت شوید:
ورود / ثبت‌نام

ورود/ثبت نام

لطفا برای ورود یا ثبت نام،شماره تلفن همراه خودرا وارد کنیددیدگاه ها