7 علت بار ندادن درخت گردو

11/مرداد/1401 وبلاگ
بدون دیدگاه

علت بار ندادن درخت گردو : پرورش درخت گردو در بین کشاورزان به دلیل سود بالای اقتصادی بسیار پرطرفدار است.هر عاملی که بر روی باردهی درخت گردو اثر منفی داشته باشد و میزانتولید محصول را کاهش دهد،دغدغه ای اساسی برای کشاورزان محسوب می شود. به همین خاطردلیل میوه ندادن درخت گردو چیست؟ سوال بسیاری از باغداران خواهد بود.مشکل بار ندادن درخت گردو در سال های ابتدایی باردهی بیشتر دیده می شود. اگر نهال گردو در سال اول پس از کاشت، عملکرد بالایی داشته باشد، کشاورزان با عدم باردهی درخت گردو در سال های بعد رو به رو خواهند شد. ازعوامل موثر دیگر بر علت بار ندادن نهال گردو می توان به شرایط نگهداری نامناسب، آبیاری نامنظم و همچنین وجود آفات و بیماری ها اشاره کرد.

علت بار ندادن درخت گردو

اثر شرایط نگهداری نامناسب بر علت بار ندادن درخت گردو

چنانچه جزء کسانی هستید که به کشت درخت گردو علاقه دارید حتما بررسی علت بارندادن درخت گردو برایتان بسیار اهمیت دارد. هرس نکردن به موقع درخت گردو را می توان علت بار ندادن درخت گردو دانست. حذف شاخ و برگ های اضافی باعث می شود نور بیشتری به درخت برسد، همچنین به تقویتدرخت و تولید شاخ و برگ های بیشتر کمک می کند. نتیجه ی آن افزایش تولید محصول خواهد بود. چنانچه شاخ و برگ های درخت گردو دچار آفات و بیماری شده باشد، هرس کردن شاخ و برگ های آلوده سبب کنترل بیماری می شود. همچنین کاشت نهال های گردو در کنار هم می تواند سبب کاهش باردهی شود، چراکه نزدیکی نهال گردو به یکدیگر باعث می شود که برای جذب مواد مغزی رقابت ایجاد شود و میزان محصول تولیدی کاهش یابد. یکی دیگر از دلایل بار ندادن درخت گردو را می توان غنی نبودن خاک مناسب درخت گردو از لحاظ مواد مغزی و نداشتن برنامه کوددهی درخت گردو دانست. علاوه بر موارد ذکر شده، چنانچه عمل گرده افشانی نیز به درستی انجام نشود، باردهی درخت گردو کمتر خواهد شد. بکارگیری کود اسید آمینه عمل گرده افشانی را در درخت گردو تسریع می کند.

نقش آبیاری ناصحیح بر علت بار ندادن درخت گردو

بی توجهی به زمان آبیاری درخت گردو و نداشتن برنامه آبیاری در مراحل ابتدایی کاشت از دیگر علت بار ندادن درخت گردو محسوب می شود. زمانیکه نهال گردو چندلر پیوندی تازه کاشته می شود بایستی مدت زمان آبیاری کوتاه باشد.اگر درخت گردو دچار تنش بی آبی شود میزان فتوسنتز در برگ ها کاهش مییابد، ادامه ی این روند رنگ پریدگی برگ درخت گردو و کاهش باردهی را به دنبال خواهد داشت. لازم به ذکر است که آبیاری بیش از حد و شرایط غرقابی نیز باعث از بین رفتن ریشه و کاهش باردهی درخت گردو خواهد شد. بعلاوه در زمان آبیاری به این نکته توجه کنید که تنه ی درخت گردو خیس نشود، چراکه باعث بروز بیماری خواهد شد.

علت بار ندادن درخت گردو

مهم‌ ترین و اصلی‌ترین اقداماتی که کشاورزان برای تولید انبوه گردو باید انجام دهند عبارت است از:

انتخاب نهال گردو مناسب
کوددهی به موقع
هرس درختان در زمان مناسب
آبیاری مرتب
استفاده از خاک مناسب کاشت درخت گردو
تقویت درختان گردو برای مقابله در برابر بیماری‌ها و آفات تهدید کننده

اثر آفات و بیماری بر محصول ندادن درخت گردو

ابتلاء درخت گردو به آفات و بیماری را می توان علت بار ندادن درخت گردو و کاهش کیفیت محصول تولیدی دانست. یکی از بیماری های شایع باکتریایی درخت گردو که بیشتر در فصل بهار مشاهده می شود، سوختگی است. تشخیص سریع بیماری و سمپاشی به موقع می تواند از ابتلاء درخت گردو به آفات جلوگیری کند.

چکار کنیم درخت گردو پربار داشته باشیم؟

کیفیت نهال گردو کاشته شده از دیگر مواردی است که می تواند بر روی میزان باردهی موثر باشد. به همین دلیل استفاده از نهال هایی که از لحاظ ژنتیکی اصلاح شده اند گزینه ی مناسبی خواهد بود. بعلاوه قبل از انتخاب نهال حتما شرایط اقلیمی منطقه ای که قصد کاشت درخت گردو را دارید را درنظر بگیرید، و با توجه به آن نهال انتخاب کنید. با این عمل، نهال گردو در مراحل رشد و باردهی خود قادر به تحمل تغییرات دمایی محیط خواهد بود و از کیفیت محصول کاسته نخواهد شد.سازگار نبودن نهال گردو کاشته شده با شرایط محیطی را می توان علت عدم باردهی درخت گردو دانست و نباید انتظار باردهی بالا از درخت گردو داشت. در صورتیکه درخت گردو متناسب با شرایط محیط داشتید ولی هنوز به بازدهی بالا نرسیده است شما با استفاده از برنامه کوددهی درخت گردو و تأمین مواد مغزی مورد نیاز گیاه می توانید مشکل بار ندادن درخت گردو را برطرف کنید.

در حال حاضر رایج ترین کودهایی که برای درخت گردو استفاده می شود کود مرغی،آهن و اوره می باشد.

علت بار ندادن درخت گردو

چه کودی برای درخت گردو مناسب است؟

کوددهی درخت گردو از جمله عواملی است که تولید محصول با کیفیت و ایده آل را برای کشاورزان و باغداران تضمین می کند و پاسخ مناسبی برای پرسش چکار کنیم درخت گردو پر بارشود؟ خواهد بود. توجه به تغذیه صحیح درخت گردو نه تنها باعث رشد بهتر آن شده بلکه بر روی باردهی بیشتر آن نیز اثرگذار است. اینکه چه کودی برای درخت گردو مناسبه بر اساس نتیجه آزمایش خاک مشخص می شود.همواره توجه بهزمان کوددهی درخت گردو نیز بسیار مهم است. بهترین زمان کوددهی درختان گردو با کود حاوی نیتروژن در شروع فصل رویشی می باشد.اثرعنصر نیتروژن بر درخت گردو، رشد بهتر گیاه و پرباری درخت می باشد. کود برای درخت گردو در زمان فندقی شدن ، کودهای پتاسیم، فسفر و نیترات کلسیم هستند.تأمین فسفر مورد نیاز درخت گردو به کشاورزان این اطمینان را می دهد که محصولی پرمغز و بدون سیاهی داشته باشند. با کوددهی پتاسیم برای درخت گردوعلامت کمبود پتاسیم که با رنگ پریدیگی و پیچ خوردگی برگ ها نمایان می شودکاملا از بین می رود. اگر می خواهید مصرف کود شیمیایی را کمتر کرده و درخت گردویی با ریشه ی قوی و محکم داشته باشید از کود هیومیک اسید استفاده کنید. زمان مناسب کوددهی درخت گردو در بهار، قبل از رویش گردوهای تازه می باشد. در این مرحله استفاده از کودهای  NPK نیزتوصیه می شود.

 

برچسب ها
ارسال دیدگاه


جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد سایت شوید:
ورود / ثبت‌نام

ورود/ثبت نام

لطفا برای ورود یا ثبت نام،شماره تلفن همراه خودرا وارد کنیددیدگاه ها